Избери град
- Москва
- Санкт Петербург
- Абакан
- Александров
- Анапа
- Архангелск
- Астрахан
- Азов
- Барнаул
- Белгород
- Белорецк
- Благовещенск
- Боголюбово
- Братск
- Брянск
- Чебоксари
- Челябинск
- Череповец
- Черкаск
- Чита
- Екатеринбург
- Елабуга
- Геленджик
- Гороховец
- Грозни
- Гус-Хрустални
- Иркутск
- Иваново
- Ижевск
- Калининград
- Калуга
- Казан
- Кемерово
- Хабаровск
- Ханти-Мансийск
- Кинешма
- Киров
- Кисловодск
- Кострома
- Краснодар
- Красноярск
- Курган
- Курск
- Липецк
- Магнитогорск
- Мишкин
- Мурманск
- Муром
- Набережние Челни
- Находка
- Налчик
- Нефтеюганск
- Нижнекамск
- Нижневартовск
- Нижни Новгород
- Нижни Тагил
- Новокузнецк
- Новоросийск
- Новосибирск
- Омск
- Орел
- Оренбург
- Палех
- Пенза
- Переславъл Залески
- Перм
- Петропавловск-Камчатски
- Петрозаводск
- Плес
- Псков
- Пятигорск
- Ростов Велики
- Ростов на Дон
- Рязан
- Самара
- Саранск
- Саратов
- Сергиев Посад
- Шахти
- Смоленск
- Сочи
- Старая Руса
- Ставропол
- Сургут
- Суздал
- Сиктивкар
- Таганрог
- Тамбов
- Тоболск
- Толиати
- Томск
- Тула
- Твер
- Тюмен
- Углич
- Уфа
- Улан-Уде
- Уляновск
- Валдай
- Велики Новгород
- Владимир
- Владивосток
- Волгоград
- Вологда
- Воронеж
- Виборг
- Шуя
- Холуй
- Якутск
- Ярославъл
- Йошкар-Ола
- Южно-Сахалинск
Владимир
Владѝмир е град в Русия, административен център на Владимирска област. Населението му възлиза на 310.5 хил. души (2005).
Разположен е на левия бряг на река Клязма, на 180 км източно от Москва. Крупен възел на автомобилната и железопътната магистрали Москва - Нижни Новгород.
Градът е основан през 990 г. от княз Владимир Красное Солнишко. Има богата история и запазени архитектурни паметници. Влиза в състава на градовете от Златния пръстен на Русия.
При избухването на Балканската война в 1912 година 2 души от Владимир са доброволци в Македоно-одринското опълчение.
За хотели в този град
ВЛАДИМИР - част от "Золотое Кольцо"
В средата на 12-ти век Владимир става столица на Владимиро-Суздалското княжество. Съществува легенда, че чудотворната икона нарисувана от Св.Лука Евангелиста е дала указания на Андрей Боголюбски кой град да стане столица. Но, вече в 14-ти век град Владимир е подчинен от Москва и там са преместени троновете на Великия княз и на първосвещеника. Днес Владимир е град с развита инфраструктура, известен не само с архитектурните си и културни паметници, но и със сувенирите си изработени от брезова кора, дърво,тъкани, скъпоценни камъни, обработено стъкло, керамика и др.
Златните порти – това е уникален паметник на старата руска отбранителна архитектура. Сградата съчетава елементите на защитната кула, църква и триумфална арка. Нейното име отразява изключителната важност на тази сграда за града, а в буквален смисъл се обяснява с факта, че от външната страна дъбовите порти са покрити с позлатено олово. Портите са включени в списъка на световното културно и историческо насредство на ЮНЕСКО.
Троицката църква е построена в началото на 20-ти век в псевдоруски стил. Тук е отворена постоянна експозиция на керамични и стъклени изделия на самобитни майстори от селището Мстера /60 км от Владимир/, а също така и изделия от цветно и релефно стъкло от град Гус-Хрустални. Посетителите могат също така да видят и бродерии върху бял сатен.
Църквата „Успение Богородично” /12-ти век/. Преди първата половина на 15-ти век това е била главната църква, където Великите князе са били коронясвани и погребвани. Преди да бъде пренесена в Москва свещената икона на Св.Богородица Владимирска е била съхранявана тук. През 1408 година зографисването на купола и иконостаса са възложени на Андрей Рублев и Даниил Чорни, известни иконописци.За съжаление посетителят не може да види днес този древен иконостас в църквата, неговите икони сега украсяват залите на Третяковска галерия в Москва и на Руския музей в Санкт Петербург. В църквата във Владимир днес може да се види резбован през 18-ти век иконостас, изработен по нареждане на Екатерина Втора. В знак на благодарност, нейния портрет в ерминова мантия е поставен на иконостаса редом до иконата на Св.Богородица Владимирска. От 1408 година е оцелял стенопис от Страшния съд рисуван от Андрей Рублев и Даннил Чорни.
Църквата Св.Димитър /12-ти век/. В нея има повече от 1000 резбовани образи върху стените, много от които и до днес не са идентифицирани.
Владимиро-Суздалския културен резерват, Музеят на историята. Описва развитието на района от древни времена до 1917 година. Наред с това, на неговата територия се намира и детския музей „Пещера на древния човек”, където децата могат да опитат да запалят огън, да направят глинени изделия, да рисуват животни по стените и да се запознаят с каменни инструменти на първобитните хора.