Избери град
- Москва
- Санкт Петербург
- Абакан
- Александров
- Анапа
- Архангелск
- Астрахан
- Азов
- Барнаул
- Белгород
- Белорецк
- Благовещенск
- Боголюбово
- Братск
- Брянск
- Чебоксари
- Челябинск
- Череповец
- Черкаск
- Чита
- Екатеринбург
- Елабуга
- Геленджик
- Гороховец
- Грозни
- Гус-Хрустални
- Иркутск
- Иваново
- Ижевск
- Калининград
- Калуга
- Казан
- Кемерово
- Хабаровск
- Ханти-Мансийск
- Кинешма
- Киров
- Кисловодск
- Кострома
- Краснодар
- Красноярск
- Курган
- Курск
- Липецк
- Магнитогорск
- Мишкин
- Мурманск
- Муром
- Набережние Челни
- Находка
- Налчик
- Нефтеюганск
- Нижнекамск
- Нижневартовск
- Нижни Новгород
- Нижни Тагил
- Новокузнецк
- Новоросийск
- Новосибирск
- Омск
- Орел
- Оренбург
- Палех
- Пенза
- Переславъл Залески
- Перм
- Петропавловск-Камчатски
- Петрозаводск
- Плес
- Псков
- Пятигорск
- Ростов Велики
- Ростов на Дон
- Рязан
- Самара
- Саранск
- Саратов
- Сергиев Посад
- Шахти
- Смоленск
- Сочи
- Старая Руса
- Ставропол
- Сургут
- Суздал
- Сиктивкар
- Таганрог
- Тамбов
- Тоболск
- Толиати
- Томск
- Тула
- Твер
- Тюмен
- Углич
- Уфа
- Улан-Уде
- Уляновск
- Валдай
- Велики Новгород
- Владимир
- Владивосток
- Волгоград
- Вологда
- Воронеж
- Виборг
- Шуя
- Холуй
- Якутск
- Ярославъл
- Йошкар-Ола
- Южно-Сахалинск
Александров
Федерална единица: Владимирска област
Основан: XIV век
Площ: 25 км2
Население: 62 713 души (2009 г.)
Национален състав: руснаци
Тип на климата: умерено-континентален
Часова зона: UTC+3, през лятото UTC+4
Телефонен код: +7 49244
Пощенски код: 601650-601657
Автомобилен код: 33
Алекса́ндров (по рано Алекса́ндровская слобода́, Александрова слобода) — град (от 1778) в Русия, административен център на Александровския район на Владимирска област. Население — 62,7 хил. души (2009 год). Четвърти по големина град в областта. През града минава река Серая. Градът е расположен в североизточната част на Смоленско-Московския хълм, на 125 км северо-западно от Владимир и на 111 кк северо-източно от Москва. Връзка с железопътните линии Москва - Ярославъл и Александров 1 - Куровская. Александров е част от Златния пръстен на Русия.
АЛЕКСАНДРОВ - част от "Золотое Кольцо"
През 16-ти век Василий, баща на Иван Грозни, решава да построи лятна резиденция в селището Александров. Най-добрите руски и италиански архитекти, които са участвували в изграждането на Московския Кремъл идват тук. В резултат,в селището се появява великолепен, във версайски стил дворец. По времето на Иван Грозни селището Александров става център на Оприщината /специален административен орган/, която извършва екзекуции и жестоки гонения на онези, които са изпаднали в царска немилост. Именно тук в състояние на гняв Иван Грозни убива сина си Иван.
В същото време Иван Грозни прави фактически селището столица на руската държава за няколко години: от тук той е управлявал страната, тук дава аудиенция на чуждестранните посланици, административните и правителствените учреждения работят тук, най-добрите певци и музиканти са доведени в селището и първата руска провинциална печатница е установена тук.
Много легенди и разкази са свързани със селището Александров. Една от тях разказва за известната библиотека на Иван Грозни, която както се твърди е скрита на тайно място в селището. Дворецът пострадал от пожар и, същевременно, неговият ансамбъл е бил разрушен по времето на размириците. През 17-ти век на неговото място се появява метохът „Успение” , където Цар Петър Първи се е крил по време на метежа на стрелците.
Бившият Кремъл /сега действащ Метох „Свето Успение”/
Основан през втората половина на 17-ти век ,той не е имал отбранителни функции, а по-скоро е бил място за уединение и бягство от светската суета. Уникален паметник на старата руска архитектура и фресковата живопис е Троицкият храм. Единствено там стенописите датиращи от времето на Иван Грозни са оцелели. В храма има също 2 гравюри, които се предполага ,че са на двете му невръстни дъщери.
В трапезарията на църквата „Кръщение” /17-ти век/ е уреден музей, пресъздаващ два интериора от времето на Иван Грозни /спалня и всекидневна/. В църквата „Успение” /първата четвърт на 16-ти век/ е уредена експозиция от картини, скулптури, художествена бродерия, бижутерия, древни книги. Във всекидневната има древна отоплителна печка /17-18ти век/ и изложба на икони и други предмети от 17-19ти век.